Porady ogrodnicze na marzec
1103.2015
● Na rabatach Kiedy zaczyna robić się cieplej i prognozy nie zapowiadają już mrozów, możemy powoli zdejmować zimowe okrycia z roślin. Zbieramy resztki roślinne, spulchniamy glebę, uważając, aby nie uszkodzić roślin. Przycinamy byliny, usuwając z nich suche liście i pędy. Usuwamy pierwsze chwasty. Warto także wzbogacić glebę w kompost i uzupełnić ściółkę z kory pod drzewami i krzewami.
● Zakaz spalania Przypominamy, że spalanie resztek roślinnych i innych materiałów w ogrodach na terenie większości gmin jest całkowicie zakazane. Naruszenie go jest wykroczeniem i podlega grzywnie. Zamiast wyrzucać lub palić resztki roślinne warto przeznaczyć je na kompost – najtańszy i najlepszy nawóz ogrodniczy.
● Siejemy i dzielimy Jeśli ziemia jest rozmarznięta i nieco ogrzana, możemy wysiać do gruntu pierwsze nasiona roślin rocznych (chaber bławatek, czarnuszka damasceńska, gipsówka letnia, groszek pachnący, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, smagliczka nadmorska). Do pojemników wysiewamy nasiona aksamitek, astra chińskiego, celozji, cynii, niecierpka, szarłatów, werbeny, zatrwianów. Pod koniec miesiąca dzielimy karpy bylin kwitnących latem i jesienią, np. astrów (marcinków), dzielżanów, floksów, liliowców, rozchodników.
● Sadzonki z przechowalni Przechowywane rośliny balkonowe tworzą już nowe pędy. Warto to wykorzystać i rozmnożyć m.in. fuksje, lantany, pelargonie, pokrzelice. Sadzonki z 2–3 parami liści umieszczamy w pojemniku wypełnionym torfem z piaskiem lub gotowym podłożem do ukorzeniania i okrywamy namiocikiem z folii. Ustawiamy w ciepłym (20°C), widnym miejscu i regularnie zraszamy.
● Cebulowe na lato Sadzimy je wiosną, a podziwiamy latem i jesienią. Warto je mieć w ogródku bo są prawdziwymi gwiazdami na rabacie. Z „Działkowcem” można poznać najpiękniejsze odmiany m.in. lilii, mieczyków, zawilców, pacioreczników, galtonii i gdy już nastanie wiosna, posadzić je we własnym ogródku. Przepiękne odmiany tych roślin dostępne są już w sprzedaży wysyłkowej tel. 22 101 34 34 (www.dzialkowiecsklep.pl).
● Przesadzamy doniczkowe Budzące się do życia rośliny warto teraz przesadzić. Sprawdzamy stan korzeni, uschnięte lub nadgniłe – usuwamy, a bryłę korzeniową rozluźniamy. Na dno nowej doniczki wysypujemy drenaż. Dla większości gatunków jako podłoże stosujemy ziemię przeznaczoną do roślin doniczkowych, kaktusów – mieszankę piasku i żwiru, storczyków – keramzyt lub korę sosnową. Wybieramy doniczki o średnicy większej tylko o 2 cm. Dorosłym i dużym okazom wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę podłoża.
● Czas na cięcie Na przedwiośniu odmładzamy i prześwietlamy korony roślin owocowych oraz ozdobnych. Nie jest to zabieg skomplikowany ale wymaga pewnej wiedzy, gdyż zasady cięcia poszczególnych gatunków różnią się. Pamiętajmy, że na nieciętych krzewach owocowych zmniejsza się ilość nowych przyrostów, owoce drobnieją, plon zmniejsza się, a ze względu na duże zagęszczenie, zwiększa się też podatność na choroby i szkodniki. W przypadku krzewów ozdobnych warto wiedzieć, że teraz tnie się tylko te, które kwitną latem na pędach tegorocznych (np. budleja, róże, hortensja krzewiasta i bukietowa, powojniki wielkokwiatowe, wrzosy, lawenda). Zainteresowanym tematem polecamy książkę „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych” (za 12,60 zł w sprzedaży wysyłkowej tel. 22 101 34 34) oraz bieżące wydania „Działkowca” i „Mojego Ogródka”.
Więcej porad pod poniższym linkiem:
Porady ogrodnicze na marzec