Senackie Komisje za ustawą w sprawie altan

2602.2015

W dniu 24 lutego 2015 roku odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, na której rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy  Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta została zgłoszona przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „Stop Rozbiórkom Altan”. W posiedzeniu uczestniczyli pełnomocnicy Komitetu mec. Bartłomiej Piech oraz mec. Tomasz Terlecki.

W wyniku obrad Komisja uznała za zasadne przedłożenie Senatowi propozycję wprowadzenia zmiany wynikającej z uwag zawartych w opinii Biura Legislacyjnego Senatu. Zmiana ta odnosi się do procedury w postępowaniu dotyczącym wydawania zaświadczeń o zgodności altany działkowej z przepisami prawa. Mianowicie, organ rozpatrujący wniosek działkowca w tej sprawie, w przypadku odmowy, miałby o tym orzekać w formie postanowienia. Z kolei Sejm uchwalił, że odmowa następowałaby w formie decyzji administracyjnej. Senackie rozwiązanie odpowiada standardowym regułom zapisanym w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.

Ostatecznie Komisja, zajmując pozytywne stanowisko wobec ustawy „Stop Rozbiórkom Altan”, zaproponowała Senatowi wprowadzenie do niej powyższej zmiany.

Źródło: www.pzd.pl

25 lutego 2015 roku odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, na którym rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz innych ustaw. Ustawa, która trafiła do Sejmu jako projekt obywatelski złożony w ramach zainicjowanej przez PZD kampanii Stop Rozbiórkom Altan, została przyjęta przez senatorów bardzo pozytywnie. Podczas głosowania jednogłośnie opowiedzieli się za uchwaleniem aktu, proponując jednocześnie wprowadzenie do tekstu uchwalonego przez Sejm korekty analogicznej z zaproponowaną dzień wcześniej przez senacką Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Zmiana ta dotyczy formy w jakiej organ administracji będzie mógł odmówić wydania potwierdzenia zgodności altany działkowej z przepisami prawa w przypadku, gdy obiekt nie będzie spełniał warunków zapisanych w ustawie. Mianowicie Komisja uznała, że powinno się to odbywać w formie postanowienia, a nie decyzji, jak uprzednio uchwalił Sejm.

W obradach Komisji Gospodarki Narodowej uczestniczyli pełnomocnicy Komitetu „Stop Rozbiórkom Altan” mec. Bartłomiej Piech oraz mec. Tomasz Terlecki. Stronę rządową reprezentował Paweł Orłowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Na sprawozdawcę Komisji, który będzie prezentował jej stanowisko podczas obrad plenarnych Senatu, wyznaczono senatora Bogusława Śmigielskiego (PO).

 Źródło: www.pzd.pl