Gdzie wywieźć trzy wiadra gruzu po remoncie? Jak oddać śmieci za darmo

0201.2025

Jak i gdzie oddać za darmo odpady w Gdańsku?

Sorterownia Szadółki działająca na terenie Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej 55Mapka (od pon. do pt. godz. 6-18, sob. godz. 6-14) Sorterownia Rudniki mieszcząca się przy ul. Elbląskiej 66Mapka(od pon. do pt. godz. 8-18, sob. godz. 8-14)


W obu trzeba stawić się z dowodem osobistym oraz udowodnić posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości położonej na terenie Gdańska. Można to zrobić, pokazując jeden z dokumentów:
- odpis księgi wieczystej,
- umowę cywilnoprawną przenoszącą własność nieruchomości zawartej w formie aktu notarialnego,
- kopię dowodu zapłaty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na danej nieruchomości co najmniej za ostatni miesiąc,
- potwierdzenie złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do prezydenta miasta Gdańska,
- zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej potwierdzające prawo do władania nieruchomością,
- umowę dzierżawy lub umowę najmu nieruchomości.


Opcją "na skróty" jest wypełnienie specjalnego oświadczenia. Przyjeżdżając z oświadczeniem wystarczy mieć przy sobie tylko dowód osobisty.

W sorterowniach są przyjmowane odpady przywiezione własnym transportem. Każdy mieszkaniec może bezpłatnie oddać następujące odpady:



Limity obowiązują w przypadku opon (8 sztuk rocznie na dany lokal mieszkalny) i odpadów budowlanych (np. gruz, materiały z rozbiórki) - za darmo można oddać 2 tony rocznie.

Co ważne, odpady budowlane można zawozić jedynie na Szadółki. Na Rudnikach nie są one przyjmowane.

Tam natomiast działa punkt ponownego wykorzystania książek, tzw. "książkownia", w którym mieszkańcy mogą zostawić niepotrzebne książki lub czasopisma, żeby inni mogli z nich skorzystać.

- Osoba, która będzie chciała przekazać, wyraźnie większe ilości odpadów, bądź charakter tych odpadów, sugerował będzie ich produkcję w wyniki działalności gospodarczej, obciążona zostanie opłatą zgodnie z cennikiem lub odpady nie zostaną przyjęte - podkreślają urzędnicy.

Jak i gdzie oddać za darmo odpady w Gdyni?

W Gdyni (a właściwie pod Gdynią) działa jeden PSZOK i pięć PZON-ów, czyli Punktów Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. PZON-y są przy:

    ul. Konwaliowej 1Mapka na Witominie,
    ul. Chylońskiej 301Mapka na Cisowej,
    ul. Żeliwnej 3Mapka na Pogórzu,
    ul. Kasztanowej 4AMapka w Orłowie,
    ul. Nałkowskiej 20Mapka na Karwinach.

Możemy tam pozbyć się następujących odpadów:

- przeterminowane leki,
- farby, lakiery, kleje, rozpuszczalniki, środki ochrony roślin, aerozole, środki czyszczące, wywabiacze plam, środki do konserwacji drewna,
- żarówki energooszczędne, świetlówki,
- baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (do rozmiarów telewizora),
- igły i strzykawki użyte w domu w celu przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi.


Z kolei w Eko Dolinie w Łężycach przy al. Parku Krajobrazowego 99Mapka znajduje się PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 i w soboty w godz. 8-15.

Zarówno do PSZOK-u, jak i PZON-ów odpady trzeba przywieźć własnym transportem.

Aby śmieci zostały przyjęte, trzeba złożyć oświadczenie potwierdzające zamieszkiwanie na terenie Gdyni albo innej gminy, która ma umowę z Eko Doliną, czyli m.in. Redy, Rumi czy Wejherowa.

PSZOK w Eko Dolinie nieodpłatnie przyjmuje od mieszkańców Gdyni następujące odpady:

- Odpady zielone - w każdej ilości.
- Meble i inne odpady wielkogabarytowe w łącznej ilości do 500 kg na jedno gospodarstwo domowe w roku kalendarzowym.
- Odpady budowlane i rozbiórkowe w łącznej ilości do 500 kg na jedno gospodarstwo domowe w roku kalendarzowym obejmujące:


- odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów,
- gruz ceglany,
- odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia,
- zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia, niezawierające substancji niebezpiecznych,
- usunięte tynki, tapety, okleiny itp.,
- odpadowa papa,
- materiały izolacyjne niezawierające azbestu i innych substancji niebezpiecznych,
- zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu niezawierające PCB i innych substancji niebezpiecznych,
- zużyte opony - w liczbie do 4 szt. na jedno gospodarstwo domowe w roku kalendarzowym.


Usługę nieodpłatnego odbioru wielkogabarytowych elektrośmieci można zamówić pod numerem telefonu 609 045 410 lub 58 624 66 11. Usługa jest świadczona przez pracowników Komunalnego Związku Gmin "Dolina Redy i Chylonki". Więcej na www.kzg.pl.

Jak i gdzie oddać za darmo odpady w Sopocie?

W Sopocie punkt PSZOK i PZON jest zlokalizowany na terenie ECO Sopot Sp. z o.o. przy al. Niepodległości 723A Mapka(wejście od ul. Poznańskiej). Jest czynny w poniedziałki od godz. 9 do 17, od wtorku do piątku od godz. 7 do 17 oraz w soboty od 8 do 14.

W punkcie PSZOK i PZON są przyjmowane bezpłatnie od mieszkańców Sopotu następujące posegregowane i właściwie zabezpieczone odpady:

- papier i tektura,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- metale,
- opakowania wielomateriałowe,
- odpady zielone,
- przeterminowane leki,
- chemikalia, takie jak: farby, lakiery, tusze, kleje, lepiki, żywice, środki ochrony roślin - w opakowaniach szczelnych, umożliwiających ich identyfikację,
- zużyte baterie i kartridże (np. od drukarek domowych),
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- meble i podobne odpady wielkogabarytowe,
- zużyte opony od pojazdów osobowych (do 4 sztuk).


Warto tu jednak zaznaczyć, że odpady rozbiórkowe i budowlane są przyjmowane nieodpłatnie tylko od właścicieli lokali mieszkalnych i w ograniczonej ilości - do 500 kg rocznie. Żeby oddać takie odpady, konieczne jest udokumentowanie prawa do lokalu mieszkalnego - należy przedstawić wyciąg z ksiąg wieczystych, wymiar podatku od nieruchomości lub podać numer księgi wieczystej.

W punkcie nie są też przyjmowane odpady resztkowe oraz bio.
Pracownik punktu PSZOK ma też prawo odmówić odbioru odpadów:

- których ilość wskazuje na pochodzenie z innego źródła niż gospodarstwo domowe,
- nieprawidłowo zabezpieczonych,
- zanieczyszczonych innymi frakcjami odpadów w sposób uniemożliwiający kwalifikację odpadów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu,
- odpadów, których przyjęcie byłoby sprzeczne z przepisami prawa lub mogłoby zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi.


Odpady do punktu PSZOK i PZON należy dostarczyć własnym transportem. Przyjęcie odpadów odbywa się po sprawdzeniu zgodności z wykazem odpadów dopuszczonych do zbierania w PSZOK, ich czystości, składu oraz sposobu zabezpieczenia.

Źródło: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdzie-wywiezc-trzy-wiadra-gruzu-po-remoncie-Jak-oddac-smieci-za-darmo-n197465.html

Galeria