Masowe kontrole ROD-ów. Można stracić działkę

2110.2024

Masowe kontrole szamb w całej Polsce

Od kilku miesięcy odbywają się kontrole szamb w całej Polsce. Były to kontrole, które odbywały się w związku z wprowadzonymi w sierpniu 2022 r. przepisami, zobowiązującymi wszystkie gminy w naszym kraju do stworzenia ewidencji szamb i przeprowadzania ich kontroli.

Pomimo że w świetle opisywanych regulacji termin pierwszej tury kontroli mijał 9 sierpnia 2024 r., wiele wskazuje na to, że nie wszystkie samorządy zdążyły zrealizować ten obowiązek.

Nawet jednak w gminach, w których się to udało, kolejna kontrola zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne musi się odbyć najpóźniej w ciągu dwóch lat.

Kontrole te dotyczyły i dotyczą przy tym nie tylko domów jednorodzinnych, ale także popularnych ROD-ów, czyli Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Wprowadzone w 2022 r. regulacje dotyczą ich więc w takim samym zakresie jak wszystkich innych podmiotów.

ROD-y pod lupą

Zgodnie z obowiązującym regulaminem Rodzinnego Ogrodu Działkowego uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców na terenie działki dopuszczona jest budowa zbiornika na nieczystości ciekłe (czyli szamba). Odpowiedzialność za związane z tym warunki sanitarno-higieniczne oraz ochronę wód przed skażeniami ponosi jednak nie dany ROD, a sam działkowiec.

Oznacza to, że również działkowcy znaleźli się pod lupą kontrolerów.

Kontrole te odbywać mogą się przy tym na dwa sposoby:

  • Bezpośrednio na wyznaczonej umownie działce użytkowanej przez pojedynczego działkowca;
  • Grupowo, a więc na większej liczbie działek znajdujących się na terenie danego ROD-u (przy wsparciu organów zarządzających ROD-em).

Kary dla działkowców jeszcze bardziej dotkliwe?

Przypomnijmy, że za wykryte w trakcie kontroli nieprawidłowości związane z szambem czekają bardzo wysokie kary mogące sięgać 50 tys. zł. W skrajnych przypadkach, przy których dochodzi także do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, sankcje te mogą być natomiast jeszcze wyższe i wynieść nawet okrągły milion. Możliwe są również kary ograniczenia i pozbawienia wątpliwości.

Okazuje się jednak, że w przypadku działkowców to jeszcze nie wszystko...

Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych wobec osób, które naruszają ustawowe przepisy, mogą bowiem wyciągnąć również konsekwencje statutowe. Dla działkowca skończyć się to może pozbawieniem członkostwa w Polskim Związku Działkowców, a także wypowiedzeniem umowy dzierżawy. Innymi słowy, możliwa jest także utrata ukochanej działki.

Źródło: https://www.onet.pl/styl-zycia/kbpl-2/masowe-kontrole-rod-ow-mozna-stracic-dzialke/xvn5tlm,0666d3f1

Galeria