Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku program "Łapmy Deszcz"

1101.2024

Ochrona zasobów wody oraz minimalizacja skutków suszy – to główne cele programu skierowanego do Polskiego Związku Działkowców – Okręg Pomorski w Gdańsku. Postawiliśmy na wykorzystanie wód opadowych i roztopowych przez działkowców. 

Udzieliliśmy dofinansowania na zakup, dostawę, montaż, budowę i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód na konkretnej działce.

– Zainteresowanie programem było bardzo duże. Właściciele ogródków działkowych chcą korzystać z darmowej wody jaką jest deszcz i wykorzystywać ją do podlewania warzyw, owoców, drzew czy kwiatów. Latem często wprowadzane są ograniczenia w zużyciu wody na działkach, dzięki mikroinstalacjom działkowcom wody raczej nie zabraknie – wyjaśnia Kamila Kujawska – koordynator programu w WFOŚiGW w Gdańsku.

– Retencjonowanie wody z pewnością ogranicza skutki suszy w naszym regionie. Ale ma też bardzo ważny cel edukacyjny, ponieważ zwraca uwagę na racjonalne gospodarowanie wodą. Zasoby wody nie są nieograniczone, warto o tym pamiętać. Każdy sposób, który o tym przypomina jest cenny – dodaje Marcin Matyszkiewicz – pracownik Polskiego Związku Działkowców – Okręg Pomorski w Gdańsku.

Mikroinstacje powstały na terenie ogródków działkowych w Gdańsku, Malborku i Rumi. Dzięki nim rocznie działkowcy zaoszczędzą 293 m³ wody.

 

Źródło: https://wfos.gdansk.pl/lapmy-deszcz-zakonczony/

Galeria