Nie tylko gwiazda betlejemska, czyli świąteczne rośliny

2112.2023

W okresie Świąt Bożego Narodzenia nasze domy, mieszkania czy ogrody dekorujemy drzewkami choinkowymi lub poinsecjami, czyli popularnymi gwiazdami betlejemskimi. Warte uwagi i bardzo dekoracyjne są  także inne, mniej lub bardziej znane rośliny, które często rosną  na działkach lub w ogrodach. Zimozielone krzewinki, krzewy, a także  rośliny domowe o ozdobnych liściach i owocach lub kwitnące zimą mogą być w tym czasie znakomitą roślinną dekoracją na zewnątrz, jak i wewnątrz altan, czy domów i mieszkań.

Zimozielone liście i dekoracyjne owoce

Krzewy liściaste o ozdobnych, zimozielonych liściach, które warto wykorzystać, jako świąteczne ozdoby to np. ostrokrzewy (Ilex) o efektownych, zimozielonych liściach i kulistych, czerwonych owocach. Jego gałązki posłużyć mogą do układania ozdobnych, świątecznych wianków często wieszanych na drzwiach (szczególnie w USA i Europie Zachodniej).

U niektórych odmian ostrokrzewów liście są biało lub kremowo obrzeżone, co dodatkowo zwiększa ich dekoracyjność.

Niemniej ozdobne, zimozielone liście ma także mahonia (Mahonia), której liście w okresie zimy przebarwiają się na purpurowo, co dodatkowo uatrakcyjnia wszystkie sporządzane z jej liści ozdoby i stroiki.

Jesienią i zimą krzewy mahoni zwracają uwagę, dzięki granatowym, kulistym owocom oraz  karminowo zielonym liściom.

Wszelkiego rodzaju kompozycje świąteczne możemy wykonać także przy użyciu innych zimozielonych krzewów i krzewinek o ozdobnych (często pstrych) liściach, które często uprawiamy na działkach. Są to np.: barwinek (Vinca), bluszcz (Hedera), czy trzmielina Fortune`a (Euonymus fortunei), które mają wiele atrakcyjnych odmian.

Bardzo ciekawą, mniej znaną krzewinką ogrodową, która umili święta jest golteria rozesłana (Gaultheria procumbens). Dorasta zaledwie do 20 cm wysokości i szerokości, a jej największy walor ozdobny to pojawiające się już wczesną jesienią liczne, drobne, czerwone i kuliste owoce, a także zimozielone liście. Golterię można ustawić w domu w ozdobnej doniczce, ale krótko po Świętach lepiej przenieść ją w chłodniejsze miejsce, a wiosną – do ogrodu.

Atrakcją w czasie Świąt może być też kwitnący w zimie ciemiernik biały (Helleborus niger), którego białe kwiaty i zimozielone liście mogą stać się oryginalną, świąteczną ozdobą.

Świąteczne rośliny do domu

W okresie Świąt, w naszych domach od lat króluje gwiazda betlejemska (Euforbia pulcherrima) zwana również poinsecją lub wilczomleczem nadobnym. Gatunki należące do tego rodzaju mają zwykle niewielkie kwiaty, a największą ich ozdobą są jaskrawo ubarwione  liście – tzw. przykwiatki (przez większość z nas uznawane właśnie za kwiaty). U wielu odmian mają one efektowne ubarwienie – czerwone, różowe lub kremowe.

Równie atrakcyjną, niewielką rośliną doniczkową, ozdobną w czasie świąt jest nertera płożąca (Nertera granadensis). Jej nie rzucające się w oczy kwiaty przekształcają się z czasem w drobne i liczne, dekoracyjne owoce w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym lub czerwonym  – w zależności od odmiany.

Maciej Aleksandrowicz

gł. specjalista ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki  PZD

zdjęcia: pixabay.com

Galeria