„Northvolt po sąsiedzku” grant dla ROD im. Tadeusza Kościuszki w Gdańsku

1312.2023

Udało się! Jeszcze na koniec roku zdobyliśmy grant dla naszego ogrodu!

„Northvolt po sąsiedzku” skierowany był do organizacji działających na terenie dzielnic Gdańska Stogi, Przeróbka lub Krakowiec-Górki Zachodnie, a jego celem jest wsparcie lokalnych przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska, edukacją lub sportem.

Jesteśmy w trójce nagrodzonych:

Rodzinny Ogród Działkowy im. Tadeusza Kościuszki – Ogród przyjazny dzieciom i pszczołom – nasadzenie roślin miododajnych przy ścieżce Edukacyjnej prowadzącej do Akademii Młodego Ogrodnika na terenie ROD Kościuszki.

Cel naszego projektu :

Rodzinny Ogród Działkowy im. Tadeusza Kościuszki współpracuje ze szkołami i przedszkolami, na swoim terenie posiada ścieżkę edukacyjną którą dzieci i młodzież odwiedzają w ramach lekcji przyrody lub idąc na warsztaty organizowane przez Akademię młodego ogrodnika. Główna ścieżka przebiegająca przez środek ROD im. Tadeusza Kościuszki, łącząca dwie bramy liczy około 350 metrów długości wzdłuż  jej długości nasadzone zostały gatunki roślin miododajnych, zamontowano domki dla owadów i karmniki dla ptaków, a także ustawiono tablice edukacyjne. Niestety roślin nadal brakuje są miejsca w których ze względu na obszerny teren i brak środków nie ma ani jednej rośliny. Projekt zakłada uzupełnienie pustych miejsc nasadzeniami głównie  lawendami  oraz innymi gatunkami roślin miododajnych, ale bogatych w rozmaite kolory.

Dzięki zrealizowaniu projektu cel edukacyjny, którym jest poznanie przyrody przez dzieci będzie realizowany w znacznie efektywniejszy sposób, a odwiedzające nas owady latające głownie pszczoły, ale nie tylko skorzystają z większej ilości potrzebnego pożywienia.

Ponadto nasadzenia nowych roślin pozytywnie wpływają na mikroklimat i poprawę jakości powietrza w mieście.

Dziękujemy za docenienie i wyróżnienie naszego projektu  jesteśmy szczęśliwi, że mamy takiego sąsiada dla którego środowisko i edukacja jest ważną dziedziną życia społecznego.

 

Beata Kaczmarska

Prezes Zarządu ROD im. Tadeusza Kościuszki W Gdańsku

 

Galeria