Działkowcy dostaną pieniądze od Gdyni

0410.2023

W Gdyni Rodzinne Ogródki Działkowe znajdują się w ponad 20 lokalizacjach, m.in. na Oksywiu, w Babich Dołach, Redłowie, Małym Kacku czy na Chwarznie i Wiczlinie. Największy z nich to teren z ponad tysiącami działek.

Od kilku lat ogródki działkowe przeżywają w Polsce swoją "drugą młodość". Pandemia oraz chęć posiadania własnej, nawet niewielkiej oazy zieleni sprawiły, że coraz więcej mieszkańców miast jest zainteresowanych wypoczynkiem na działkach.

Nie zawsze dobra atmosfera na linii Gdynia - działkowcy

Przypomnijmy, że atmosfera między działkowcami i władzami Gdyni nie zawsze była tak dobra.

W 2014 roku radni zaktualizowali studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni. W dokumencie zaanonsowano perspektywiczną likwidację ogródków działkowych, położonych w różnych dzielnicach. Chodziło przede wszystkim o tereny w Orłowie i Redłowie czy Małym Kacku , ale także na Obłużu i Chwarznie . Gdy treść dokumentu dotarła do działkowców, wywołała wśród nich oburzenie.

Choć władze miasta przekonywały, że studium nie mówi nic o usuwaniu na siłę, a jedynie o przenoszeniu i to po negocjacjach, dopiero bezpośrednie spotkanie z prezydentem Wojciechem Szczurkiem ostudziło emocje.

Pikieta przeciwko budowie ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

W 2019 roku podpisano porozumienie z działkowcami, ale dwa lata temu głośnym echem odbiła się pikieta protestacyjna związaną z kolejnym przymiarkami do budowy planowanej od kilkunastu lat ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego, która ma łączyć Dąbrowę z Chwarznem i przebiegać przez teren ogródków działkowych na Wiczlinie. Inwestycja to nadal odległa perspektywa, ale działkowcy tłumaczyli, że chcą zawczasu bronić terenu.

I wywalczyli, co chcieli. Na spotkaniu władze Gdyni zaproponowały alternatywny przebieg drogi z całkowitym pominięciem terenu ROD.

Dotacje dla Rodzinnych Ogródków Działkowych w Gdyni

W sierpniu tego roku na spotkaniu władz Gdyni z zarządcami Rodzinnych Ogródków Działkowych na temat przyszłości ogródków zapowiedziano pomoc finansową działkowcom.

- Od lat dokładamy wielu starań, aby współpraca pomiędzy Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi, a gdyńskim samorządem układała się harmonijnie. Stąd podpisane w 2019 roku porozumienie, a także idea spotkań z Kolegium Prezesów gdyńskich ROD. Nowy projekt wsparcia jest odpowiedzią na szereg głosów przedstawicieli, a to co szczególnie cieszy to jego ciepłe przyjęcie - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Swoje projekty będzie można zgłaszać do końca listopada.

Wydatki na modernizację ogrodów działkowych

Wydatki będą mogły pokryć znaczną część kosztów np. modernizacji ogrodowej infrastruktury czy budowy jej nowych elementów.

Jeśli ten warunek będzie spełniony, stowarzyszenia prowadzące Rodzinne Ogrody Działkowe raz na dwa lata będą mogły liczyć na dotację sięgającą nawet do 80 proc. kosztów swoich wydatków - maksymalnie 8 tys. zł.

Uchwała Rady Miasta Gdyni wraz z załącznikami do pobrania TUTAJ

 

Źródło: www.trojmiasto.pl

 

Galeria

Do pobrania