22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

1304.2023

Światowy Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia. Ta data ma przypominać wszystkim o tym, jak ważna jest ochrona środowiska.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to “Przywróć naszą Ziemię”. O naszą planetę powinniśmy  dbać cały rok, ale to właśnie w ten dzień  i w przeciągu kilku najbliższych dni możemy pokazać, jak ważne są dla nas losy Ziemi.

Dzień Ziemi  to czas poświęcony na wykłady i konferencje dotyczące ochrony środowiska.  Z okazji święta naszej planety organizowane są akcje sprzątania lasów, parków i plaż, w tą akcję co roku angażują się szkoły. W wielu miejscach organizowane jest wspólne sadzenie drzew. Co roku do tego typu akcji włącza się coraz większa liczba osób. Ważne jest byśmy wiedzieli co szkodzi ziemi. Problemem dla całego świata jest kryzys klimatyczny, coraz szybsza urbanizacja, wzrost populacji, niedobór wody, katastrofy ekologiczne, konsumpcjonizm.

Skutki globalnego ocieplenia to coraz częściej występujące susze oraz powodzie, wzrost poziomu wód w morzach i oceanach, długotrwałe upały, gwałtowne opady deszczu, topnienie lodowców.

Nasz klimat się zmienia - Rośnie poziom gazów cieplarnianych w atmosferze – dotyczy to przede wszystkim dwutlenku węgla, metanu oraz podtlenku azotu. Wzrasta średnia temperatura powietrza – obecnie temperatura powietrza jest statystycznie o 1,1 stopnia wyższa niż przed epoką przemysłową. Obserwujemy też mniejszą liczbę dni mroźnych oraz rośnie liczba dni upalnych. Pokrywa lodowa topnieje – biorąc pod uwagę Antarktykę i Grenlandię, od lat 90. ubyło z nich aż 28 bilionów ton lodu. W przypadku Grenlandii, która każdego roku traci w okresie letnim część pokrywy lodowej, proces ten uległ aż dwukrotnemu przyspieszeniu. Rośnie poziom wód w morzach i oceanach – według statystyk przytaczanych przez NASA poziom wód rośnie średnio 3,4 mm rocznie, podczas gdy jeszcze w latach 90. Było to 2,2 mm.

Możemy pomóc w ochronie naszej planety. Zmieńmy środek transportu z samochodu na rower lub komunikacje miejską, oszczędzajmy wodę, zbierajmy deszczówkę, zrezygnujmy z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Plastik to zagrożenie dla zwierząt i dodatkowo zaśmieca naszą planetę. Tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach. Oszczędzajmy prąd, nie kupujmy rzeczy z których nie korzystamy, zbierajmy makulaturę a baterie wyrzucajmy  do specjalnie ku temu przeznaczonych pojemników. Nie wyrzucajmy jedzenia, Wyłączajmy urządzenia pobierające prąd (telewizor, komputer, ładowarka, przedłużacz, radio), jeżeli z nich nie korzystamy. Nie korzystajmy z dodatkowego oświetlenia sztucznego, jeżeli oświetlenie dzienne jest wystarczające. Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi to my odpowiadamy za utrzymanie dobrostanu naszej planety!

 

Apel do działkowców Okręgu Pomorskiego PZD

RATUSZ 7-20 KWIETNIA 2023 (Nr 1533 rok XXXII) INFORMACJA RADY I PREZYDENTA GDYNI

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do sprzątania Gdyni w ramach akcji zorganizowanej z okazji Dnia Ziemi, która odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia 2023 r. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zgłaszania małych, lokalnych inicjatyw. Chętnych do organizacji sprzątania zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego na stronie www.wyrzucamto. pl, który będzie dostępny w dniach 11-17 kwietnia 2023 r. Po wcześniejszym umówieniu możliwe będzie odebranie worków na odpady i rękawic ochronnych w siedzibie Wydziału Środowiska UM Gdyni przy ul. 10 Lutego 24.

 

 

Instruktor ds. ogrodniczych

Bożenna Kaczmarek

Galeria