Myśląc o zimie, przywołujemy obraz świata otulonego białym śniegiem

1402.2023

Myśląc o zimie, przywołujemy obraz świata otulonego białym śniegiem. W takiej scenerii wszystko wydaje się ładne. Niestety, zazwyczaj zima jest mokra i smutna. Przy tym światła dziennego jest mało, co oczywiście pogarsza nasze samopoczucie. Widok szaroburego otoczenia nie napawa optymizmem.

Możemy jednak wpłynąć na jego wygląd, komponując ogród tak, by – mimo niesprzyjającej mu pory roku – nadal wyglądał atrakcyjnie. Pomyślmy o tym już na etapie projektowania i w kompozycjach umieśćmy rośliny, które dodadzą im urody.

Czekając na wiosnę, prezentuję uroki zimy uwiecznione na zdjęciach. ROD „Janowo” Rumia odsłania swoje uroki. Choć dla działkowców jest to okres nie sprzyjający, to jednak zachęca do spacerów w ogrodzie. Zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku i ogród często traci swą urodę. Jeśli zadbamy o odpowiednią aranżację, mimo braku liści i kwiatów, ogród nadal będzie efektowny i piękny.

Zima to również przerwa w pracach ogrodowych, jednak nie oznacza to, że nie warto odwiedzać ROD. Wręcz przeciwnie, ogród w zimowej szacie nabiera zupełnie nowego wyrazu i potrafi zachwycić równie mocno, co ten w letniej odsłonie.

ROD „Janowo” w Rumi  na swoim terenie posiada enklawy niewielkich zagajników. W związku z tym zimowe krajobrazy są tam wyjątkowo malownicze.

Zimą powinniśmy odwiedzić działkę aby sprawdzić, czy nie dzieje się na niej nic co mogłoby wzbudzić nasz niepokój. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić rośliną zabezpieczonych przed mrozami, szczególnie te roślinny, które w związku z wahaniami temperatur mogą już rozpocząć okres wegetacji. Może należało by zdjąć je, do czasu kolejnych spadków temperatury.

Udając się na spacer możemy dokarmiać ptaki, dla których zima jest trudnym okresem Każdy lubi jak ptaki latem umilają nam przebywanie na działce. Przypominamy, że dokarmianie ptaków zimą nie może być jednorazowe. Deszcze,  wiary, obfite opady śniegu to dla nich znaczne utrudnienie w zdobyciu pokarmu. Pomocne przy karmieniu ptaków mogą okazać się karmnik. Pokarm zaczynamy wykładać już jesienią, i kontynuujemy przez całą zimę, gdyż ptaki łatwo przyzwyczają się do cyklicznego tak wykładanego pożywienia.

Zdjęcia udostępnił Mieczysław Kamiński Prezes Zarządu ROD Janowo pasjonat fotografii.

Instruktor ds. ogrodniczych

Bożenna Kaczmarek

Galeria