Szkolenie w siedzibie ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Gdyni - 28.09.2022

2909.2022

W dniu 22 września br. o godz. 15.00 w siedzibie ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Gdyni zorganizowane zostało szkolenie pt. „Występowanie chorób oraz szkodników w ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Gdyni na drzewach i krzewach owocowych, ozdobnych oraz warzywach. Kilka słów o produktach Biology for GARDEN”.

Szkolenie przeprowadził Pan Maciej Bromirski lekarz roślin pracownik firmy ProCam Polska Sp. z o.o. wieloletni doświadczony praktyk w dziedzinie chorób roślin. Inicjatorem przeprowadzenia szkolenia była firma ProCam Polska Sp. z o. o. W trakcie szkolenia działkowcy mieli możliwość zbadania pH gleby, wody identyfikacji szkodników roślin uprawnych. Pan Maciej lekarz roślin przybliżył tematy związane z owadami pożytecznymi, które w naturalny sposób prowadzą selekcję szkodników roślin uprawnych. Lekarz roślin udzielał wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania  przez działkowców w sprawie pojawiania i metod zwalczania patogenów na uprawach ogrodniczych.

Bardzo szczegółowo p. Maciej omówił zagadnienia związane z biopreparatami marki Biology for Garden, które są stworzone w oparciu o pożyteczne mikroorganizmy wspierające uprawę roślin ogrodniczych, warzywniczych oraz przyspieszające rewitalizację gleby. Przybliżona charakterystyka działania preparatów Biology for Garden cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród działkowców, a to dlatego, że działkowcy szukają rozwiązań biologiczno-ekologicznych i chętnie odstawiają ciężką chemię tzw. „środki ochrony roślin”.

Należy podkreślić, że zarząd ROD im. Władysława Sikorskiego w Gdyni od początku roku otrzymuje od p. Macieja lekarza roślin informacje sygnalizujące pojawianie się ważniejszych szkodników warzyw, drzew, krzewów owocowych i ozdobnych. Informacje z dokumentacją fotograficzną szkodników, patogenów zamieszczane są na stronie www.rodsikorskiego-gdynia.pl w zakładce „Poradnik – Doradztwo Patronat”. Należy podkreślić, że szybkie rozpoznanie chorób i szkodników roślin oraz zastosowanie właściwych preparatów „leczniczych” uniemożliwia rozprzestrzenianie się chorób na całej roślinie, czy sąsiedniej uprawie. Dlatego bardzo ważne jest szybkie postawienie właściwej „diagnozy” określenie patogena i wprowadzenie właściwego „leczenia” roślin dostępnymi preparatami bio. 

 Na zakończenie uczestnikom szkolenia p. Maciej lekarz roślin rozdał gadżety przygotowane przez firmę ProCam Polska, natomiast Zarząd ROD przekazał symboliczne słoiczki z miodem z pasieki pszczelej znajdującej się na działce edukacyjnej.

Szkolenie należy zaliczyć do bardzo udanych. Uczestnicy szkolenia przyswoili wiedzę z zakresu właściwego nawożenia gleby czy też dolistnego roślin. Właściwego rozpoznania patogenów i zastosowania właściwego „leczenia” roślin uprawnych. 

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku p. Maciej lekarz roślin zawita na nasz ogród i podzieli się wiedzą z działkowcami w zakresie właściwej pielęgnacji roślin uprawnych.

 

 Grzegorz Drozdowski

Sekretarz Zarządu ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Gdyni

Galeria