Dzień Działkowca w ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie - 21.09.2022

2109.2022

W dniu 17 września 2022r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. gen. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie organizowano Dzień Działkowca.  

Uroczystość rozpoczęto Hymnem Działkowców.

Prezes Zarządu ROD Jarosław Parus przywitał działkowców wraz z rodzinami i przybyłych gości: Członka Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców i Skarbnika Okręgu Pomorskiego Ryszarda Gurtiaków, Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyna Jerzego Śnieg, Wiceburmistrza Miasta Kwidzyna Piotra Halagiera, Członka Rady Powiatu Antoniego Barganowskiego i właściciela Firmy DOMBUD Bogdana Mielczarek .

W swoim wystąpieniu Jarosław Parus w kilku zdaniach poinformował, że Święto Dzień Działkowca nie ma konkretnie przypisanej daty w kalendarzu. Że jest świętem ważnym dla działkowców i w zależności od ROD obchodzone jest w różnym czasie, przeważnie w miesiącu sierpniu lub wrześniu. Następnie nawiązał do tematu jaką rolę i znaczenie mają ROD dla społeczności lokalnej a dla aglomeracji miejskiej stanowią zielone płuca miasta. Dlatego coraz więcej samorządów pomaga w różny sposób ogrodom działkowym, w tym również finansowo. Na zakończenie złożył działkowcom serdeczne życzenia i podziękowania za ich pracę i że uprawiają działki, bo bez nich rodzinnych ogrodów działkowych by nie było.

Gratulacje i życzenia działkowcom w imieniu Prezesa Związku Eugeniusza Kondrackiego i Prezesa Okręgu Pomorskiego Mieczysława Kamińskiego oraz w swoim własnym przekazał Członek Krajowej Rady PZD Ryszard Gurtiaków. Gratulacje składali również Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyna Jerzy Śnieg, Burmistrz Miasta Kwidzyna Piotr Halagiera i członek Rady Powiatu Antoni Barganowski.

W trakcie uroczystości dla Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyna Jerzego Śnieg i dla Burmistrza Miasta Kwidzyna Andrzeja Krzysztofiak, który w jego imieniu odebrał Wiceburmistrz Piotr Halagiera zostały wręczone przyznane przez Prezesa Związku Eugeniusza Kondrackiego Medale Jubileuszowe ZA ZASŁUGI DLA PZD  „BENE MERITUS”.  Jubileuszowe Medale wręczał przedstawiciel Krajowej Rady Ryszard Gurtiaków i Prezes Zarządu ROD Jarosław Parus, który jest również Wiceprezesem Okręgu Pomorskiego PZD.

Następnie Jerzy Śnieg wręczył Honorową Nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyńskiego przyznaną dla działkowców, którą w ich imieniu odebrał Prezes ROD Jarosław Parus i Wiceprezes Andrzej Kowalczyk.

W dalszej części wręczone zostały Srebrne i Brązowe odznaczenia „Zasłużony Działkowiec” i odznaczenia „Za zasługi dla ROD”.

Dla wyróżniających się działkowców wzorową uprawą działki wręczono puchary i dyplomy.

Nie zapomniano o najmłodszych, którzy brali udział w ogrodowym konkursie „Działka w oczach dziecka”. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały symboliczne pucharki i upominki. 

Nie zabrakło smacznego poczęstunku przygotowanego przez Panie z Działkowego Koła Gospodyń. Był żurek, pieczone kiełbaski, chleb ze smalcem i ogórkiem i różnego rodzaju domowe ciasta. Pomimo trochę niesprzyjającej pogody działkowcy przy akompaniamencie zespołu Rytmy wspaniale się bawili.

Jarosław Parus

Prezes Zarządu ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie

Galeria