Okręgowe Dni Działkowca 202w w Okręgu Pomorskim Polskiego Związku Działkowców – 6.09.2022

0609.2022

W dniu 3 września br. na terenie Amfiteatru – Fosy Miejskiej w Chojnicach odbyły się Okręgowe Dni Działkowca Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku. Władze Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku wspólnie z Panem Arseniuszem Finster Burmistrzem Miasta Chojnic przygotowały uroczystości Dni Działkowca, na które przybyli m.in. przedstawiciele władz Województwa Pomorskiego Pan Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Pan Stanisław Lamczyk Senator Rzeczypospolitej Polskiej, oraz przedstawiciele Urzędów Miast w Gdyni, Chojnicach, Starogardu Gdańskiego, Tczewa oraz Gmin w Brusach i Czersku.

Również do Chojnic przejechała liczna delegacja z Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku oraz Prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych z całego Województwa Pomorskiego.

Oficjalną uroczystość obchodów Okręgowych Dni Działkowca otworzyli Prezes Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku - p. Mieczysław Kamiński oraz Burmistrz Miasta Chojnic - p. Arseniusz Finster.

Na wstępie p. Mieczysław Kamiński poprosił o wprowadzenie sztandarów oraz odegranie hymnu Rzeczpospolitej Polskiej - Mazurka Dąbrowskiego i hymnu PZD - Zielona Rzeczpospolita.

W dalszej części Prezes Okręgu Pomorskiego PZD wygłosił przemówienie podsumowujące ostatni rok działalności Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku oraz w ogrodach i całym Związku PZD. Podziękował wszystkim tym którzy przyczyniają się do rozwoju ruchu ogrodnictwa działkowego, a także zwrócił się do przedstawicieli władz o dalsze wsparcie ogrodnictwa działkowego na terenie Województwa Pomorskiego.

Należy podkreślić, że obchody Okręgowych Dni Działkowca to również okazja do bezpośredniego spotkania z władzami lokalnymi i przedstawicielami stowarzyszenia. Przedstawiciele władz, skierowali słowa uznania dla działkowców i działaczy PZD oraz zapewnili dalsze wsparcie w zakresie utrzymania i rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Województwie Pomorskim.

W trakcie uroczystości w imieniu Prezesa Związku PZD p. Eugeniusza Kondrackiego przedstawiciel Jednostki Krajowej PZD – p. Mieczysław Kamiński oraz I Zastępca Przewodniczącej Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD – p. Bogusław Dąbrowski z okazji Jubileuszu 40-lecia PZD dokonali wręczenia Medalu „Bene Meritus” – Wojewodzie Pomorskiemu p. Dariuszowi Drelich. Dla przypomnienia Medal „Bene Meritus” ustanowiony został przez Krajowy Zarząd PZD z okazji Jubileuszu 40-lecia PZD i nadawany jest nie tylko członkom PZD, ale również przedstawicielom władz, którzy czynnie angażowali się na rzecz ruchu ogrodnictwa działkowego. Ponadto jubileuszowe medale przyznano:

- Hannie Pruchniewskiej – Burmistrzowi Pucka,

- Kazimierzowi Młodzieniak, Krzysztofowi Socha, Janowi Przybysz z ROD „Bukowina” w Gromadzinie oraz

- Markowi Bańdosz z ROD „Bogatka” w Bogatce.

 

Zgodnie z tradycją podczas Okręgowych Dni Działkowca ogłoszone zostały wyniki Okręgowych Konkursów tj.: Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy w 2022, Najpiękniejsza  działka w ROD 2022, Działka w Obiektywie oraz Kronika ROD.

Wyniki Konkursów Okręgowych prezentują się następująco:

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy w roku 2022

 - ROD „Zielony” w Gdyni.

Oraz wyróżnieni:

 1. ROD im Stanisława Dąbka w Rumi,
 2. ROD im. Floriana Ceynowy w Wejherowie,
 3. ROD „Kolejarz” w Malborku,
 4. ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie,
 5. ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Gdyni,
 6. ROD „Neptun” w Starogardzie Gdańskim.

Najpiękniejsza Działka w ROD 2022

 1. Przemysław Sroka – ROD im. Władysława Sikorskiego w Tczewie,
 2. Teresa Błachowiak – ROD im. Władysława Sikorskiego w Gdyni.

Działka w obiektywnie

 1. Daniela Halman – ROD im. Władysława Sikorskiego w Gdyni,
 2. Tomasz Rompski – ROD im. Władysława Sikorskiego w Gdyni.
 3. Władysława i Jan Borris z ROD „Marysieńka” w Gniewie,
 4. Kamila Koniecka z ROD „Marysieńka” w Gniewie,
 5. Ewa i Roman Gabrychowscy z ROD „Marysieńka” w Gniewie.

Kronika ROD

 1. ROD im. Jana Kasprowicza w Tczewie,
 2. ROD im. Antoniego Domagalskiego w Gdyni,
 3. ROD „Kolejarz” w Malborku,
 4. ROD im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdyni.

Laureaci konkursów otrzymali okolicznościowe patery z nadrukiem kaszubskim i logo PZD,
a także dyplomy i nagrody pieniężne.

 

Na zakończenie imprezy władze Okręgu PZD w Gdańsku wręczyli kosze dożynkowe przybyłym przedstawicielom władz samorządowych i rządowych, które zostały przygotowane przez rodzinne ogrody działkowe.

Po zakończeniu części oficjalnej, przyszedł czas na biesiadę zaproszonych gości
i działkowców. Atrakcją imprezy były występy młodzieżowych zespołów muzycznych i kaszubskich zespołów folklorystycznych. Na wszystkich uczestników imprezy czekała smaczna regionalna grochówka i kiełbaska z grilla.

 

Grzegorz Drozdowski

Sekretarz Okręgu Pomorskiego

PZD w Gdańsku

Galeria