Pozytywny wpływ ziół na nasz organizm oraz więcej o tym jak wykorzystać zioła w kuchni. Dziś lubczyk i tymianek - 10.05.2022

1005.2022

Pozytywny wpływ ziół na nasz organizm oraz więcej o tym jak wykorzystać zioła w kuchni.

Dziś lubczyk i tymianek.

 

Lubczyk

Znany jest ze swojego działania moczopędnego i wspomagającego w chorobach układu moczowego. Działa też rozluźniająco na mięśnie jelit. Właściwości lubczyku wspomagają organizmowi w pozbywaniu się toksyn. Oprócz tego, dzięki zawartości kumaryny, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. W medycynie tradycyjnej wykorzystywany był jako środek o działaniu wiatropędnym, moczopędnym, wykrztuśnym, rozkurczowym i napotnym. Sterole roślinne znajdujące się w lubczyku mogą być  pomocą w zapobieganiu powstawania w organizmie zmian miażdżycowych.

Do jakich potraw możemy dodać lubczyk

Lubczyk wzmacnia smak zup, sosów i innych potraw. Liście rośliny bogate są w smak, który znamy między innymi z sosu sojowego,  wegety, maggi, kostek rosołowych.  Jego niewielki dodatek wzmacnia intensywność pozostałych składników i sprawia, że nasze dania są smaczniejsze.  Można też stosować go jako dodatek do wypieku chleba, a nawet do ziołowych past lub masła. Lubczyk zbiera się latem. Liście można spożywać od razu lub też wysuszyć i w takiej formie przechowywać przez długi czas.

 

Tymianek

Jedno z najbardziej znanych zastosowań tej rośliny jest związane z  problemami układu oddechowego takimi jak przeziębienie, kaszel, grypa itp. Zioło to ma właściwości przeciwkaszlowe i przeciwskurczowe, które łagodzą podrażnienia dróg oddechowych. Ma również właściwości wykrztuśne, ponieważ pomaga wydalić śluz i flegmę. Warto je wówczas pić w postaci naparu. Tymianek ma ważne działanie antyseptyczne, dlatego jego napar wylewany na gazę jest używany do oczyszczania i dezynfekcji ran skóry, a nawet oczu. Wspomaga również ich gojenie. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i wiatropędne, napar z tego zioła jest przydatny w zmniejszaniu dolegliwości trawiennych takich jak wzdęcia brzucha lub gazy. Tymianek jest ziołem moczopędnym, który ułatwia oddawanie moczu. Dzięki temu usuwa toksyny wraz z moczem i hamuje infekcje układu moczowo-płciowego.

Co najlepiej smakuje z tymiankiem 


Tymianku nie powinno  łączyć się z majerankiem, z koperkiem i estragonem. Bardzo dobrze tymianek komponuje się z kolendrą i szałwią, a także z czosnkiem, cebulą, liściem laurowym i zieloną pietruszką Z dodatkiem tymianku bardzo dobrze smakować będzie mięso. Zioło to nadaje się do przyprawiania przede wszystkim dziczyzny, ale też cielęciny, wołowiny, drobiu,  królika a także ryb i owoców morza. Tymianek w kuchni stosuje się także jako dodatek do farszów i pasztetów,  gulaszów i pieczeni. Ziele tymianku można dodawać do zup fasolowej i grochowej oraz innych potraw z fasoli czy grochu. Ponadto sprawdzi się jako dodatek do dań z pomidorów, w tym sosu. Wzbogaci smak cebuli, marchwi, bakłażanów, ziemniaków, słodkiej papryki, a także porów i jajek. To zioło daje wiele możliwości, może być stosowane nawet do napojów (np. lemoniady truskawkowej) i sałatek.

 

Bożenna Kaczmarek

Instruktor ds. ogrodniczych

Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

Galeria