Trawnik co go gryzie i zjada - 12.04.2022

1204.2022

Zielony piękny trawnik to ozdoba każdej działki. Jednak po długiej zimie widać puste place, dziury, przebarwienia, które mogą powstawać na skutek chorób i szkodników.

Co zjada nasz trawnik? Jakie choroby go nękają i jak je wyleczyć?

 

Pędraki

    

 Chrabąszcz majowy                                                   Pędraki chrząszcza majowego

Pędraki chrabąszcza majowego

Są to białe larwy, wygięte w podkówkę. Należą do różnych gatunków chrząszczy. Żywią się korzeniami roślin. Żółknięcie i usychanie trawy, obumieranie darni to skutek żerowania pędraków. Powstają nieregularne brązowe plamy, a w ich miejscu można łatwo oderwać wierzchnią warstwę.

Szkodniki te lubią glebę ciepłą, szczególnie w pobliżu lasów. Zaniedbanie trawnika, pozostawiony filc sprzyja występowaniu pędraków. (Filc to włóknisty materiał, który powstał z mieszaniny martwych źdźbeł trawy – łodyg i liści oraz ze ścinków pozostałych po koszeniu). Jesienią, gdy spada temperatura pędraki żerują, to najlepszy czas na walkę z tymi szkodnikami.

 

Jak je zwalczać?

Wiosną i latem grabimy trawnik, aby uniemożliwić wylęganie szkodników ze świeżo złożonych jaj, Miejsca występowania przekopujemy, usuwamy i niszczymy pędraki. W puste place dosiewamy trawę. Pamiętajmy o zabiegach pielęgnacyjnych trawnika – aeracja i wertykulacja trawnika. Przed aeracją podlewamy trawnik tak, aby pędraki przemieściły się pod powierzchnię gleby. Pomocne mogą być aeratory sandałowe (kolczaste nakładki na buty).

Mączniak prawdziwy


Mączysty nalot pokrywa liście traw. Liście, które są mocno uszkodzone żółkną a następnie usychają, co powoduje przerzedzenie darni. Mączniak atakuje trawy rosnące w cieniu.

Jak go zwalczać?

W miarę możliwości należy ograniczyć miejsca zacienione np., wycinając zbędne dolne gałęzie drzew i krzewów. Stosujmy mniej nawozów azotowych. Należy też trawę siać niezbyt gęsto.

Pleśń śniegowa


Gdy wiosną śnieg stopnieje możemy zaobserwować plamy pokryte bladoróżową grzybnią. Z czasem przebarwienia pokrywają się brunatnym nalotem (zarodniki grzyba) tworząc kręgi o średnicy 30 cm i w krótkim okresie choroba może opanować cały trawnik. Pleśń śniegowa to choroba grzybowa sprzyja jej duża wilgotność gleby i powietrza również długo zalegająca pokrywa śnieżna.

 

Jak ją zwalczać?

Jesienią należy nawozić trawnik nawozami o niskiej zawartości azotu. Trawnik krótko kosimy i wygrabiany liście, które mogą pod śniegiem stać się pożywką dla grzybów. Wiosną, gdy zauważymy chorobę, należy wygrabić trawnik oraz przeprowadzić aerację i wertykulację. Murawa silnie porażona musi być usunięta na głębokość kilku centymetrów. Puste miejsca uzupełniamy ziemią i wysiewamy trawę.

Czarcie kręgi


To koliste wzory, powstają z owocników grzybów. Początkowo kręgi mogą być niewidoczne, z ubiegiem czasu grzybnia zajmuje coraz więcej powierzchni a kręgi powiększają się. Atakuje zazwyczaj zaniedbane, wieloletnie trawniki. Czarcim kręgom sprzyja obecność butwiejącej, wolno rozkładającej się organicznej materii, ale też dłuższa deszczowa pogoda poprzedzona suszą, również lekka gleba pod trawnikiem i niedobór azotu.

Co robić?

Miejsca przeznaczone pod trawnik oczyszczamy z resztek roślinnych. Przeprowadzamy zabiegi wertykulacji i aeracji. Nawozimy trawnik nawozami bogatymi w azot. Podlewamy rzadko, ale obficie. Jeżeli trawnik jest mocno zaatakowany owocnikami grzybów, może być konieczne usunięcie całej darni wraz z wierzchnią warstwą ziemi.

Turkuć podjadek


To 5 centymetrowy owad. Jest szarobrunatny ze skrzydłami. W czerwcu samice składaj jaja do wydrążonej pod ziemią komory, wokół której niszczą wszystkie korzenie roślin. Po 2 tygodniach, larwy, które się wylęgną kopią chodniki tuż pod powierzchnią gleby podgryzając korzenie napotkanych roślin. Rośliny usychają tworząc place zasychającej trawy. Turkucie lubią gleby wilgotne nawożone obornikiem.

Co robić?

Gdy widzimy wzniesioną ziemię (powstaje nad chodnikami), nad komorą ziemia jest zapadnięta – wyłapujemy szkodniki do pułapek. Pułapki umieszczamy w pobliżu korytarzy. Posłużą nam do tego słoiki z małą ilością wody, wkopane tak aby górna krawędź naczyń była nieco poniżej powierzchni ziemi. Turkucie wypłasza się z gniazd zalewając je olejem jadalnym.

Larwy koziułek

  
Dorosłe osobniki przypominają komary, ale są od nich znacznie większe (nazywane komarnicami). Ich larwy są beznogie o szarym zabarwieniu, bez głowy. W miejscu, gdzie żerują, trawnik rośnie słabo i żółknie, ponieważ larwy podgryzają korzenie. Na, trawniku można zaobserwować "łysiny". Szkodniki te występują w glebach zakwaszonych i podmokłych. Sprzyja im łagodna zima i duże opady.

Co robić?

Trawnik zaatakowany larwami osuszmy i regularnie napowietrzamy. Larwy koziułek są wrażliwe na niedostatki wilgoci.

Drutowce


Larwy chrząszcza z rodziny sprężykowatych mają miedzianą barwę i walcowaty kształt zwane są drutowcami. Larwy podgryzają korzenie traw co powoduje żółknięcie i obumieranie trawnika. Na żerowanie drutowców są narażone trawniki które były założone na zaperzonych nieużytkach, sprzyjają im również kwaśne gleby.

Co robić?

Gdy gleba jest zakwaszona przeprowadzamy jesienne wapnowanie. Stosujemy przynęty w postaci zakopanych na głębokość kilku centymetrów kawałków buraków lub ziemniaków. Stosujemy 3 lub 4 pułapki na 1 metr kwadratowy. Pułapki wymieniamy co kilka dni.

Dbajmy również o ptaki i ssaki owadożerne to one pomagają nam w ograniczeniu szkodników glebowych, które co gorsza, zjadają także świeżo wysiane nasiona i niszczą dopiero co kiełkujące rośliny.  

Bożenna Kaczmarek

Instruktor ds. ogrodniczych

Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria