Pozytywny wpływ ziół na nasz organizm, oraz więcej o tym jak wykorzystać zioła w kuchni. Dziś lawenda i kolendra - 02.03.2022

0203.2022

Lawenda

 

Kwiat lawendy posiada unikalny skład, któremu roślina ta zawdzięcza wszystkie swoje unikalne właściwości zdrowotne. W suszonych kwiatach lawendy znajdują się  takie substancje, jak naturalne garbniki, kumaryny, fitosterole, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

Jej najcenniejszym składnikiem jest jednak olejek eteryczny, któremu kwiaty lawendy zawdzięczają swój intensywny zapach. To właśnie dzięki wysokiej zawartości olejku eterycznego kwiat lawendy wykazuje właściwości uspokajające.

Olejek wpływa łagodząco na układ nerwowy człowieka, uspokaja, łagodzi nerwy, niweluje stres i napięcie nerwowe oraz dodatkowo ułatwia zasypianie. Osoby, które mają problem z bezsennością, są niespokojne i nerwowe, mogą włożyć garść suszonych kwiatów lawendy do płóciennego woreczka i ukryć go pod poduszką.

Delikatny aromat lawendy pomoże im szybciej się zrelaksować i zapaść w zdrowy sen. Kwiat lawendy wykorzystywany jest także do przygotowywania zdrowego naparu. Zaparzony na bazie suszonej lawendy napój świetnie wpływa na procesy trawienne, poprawia apetyt, łagodzi bóle brzucha i wzdęcia oraz usprawnia perystaltykę jelit.

Co dobrego z dodatkiem lawendy

Polecana jest do ciężkostrawnych potraw i tłustych mięs (baraniny, jagnięciny, wieprzowiny), ponieważ wspomaga trawienie. Używana jest także do przyprawiania dziczyzny, bo świetnie współgra z jej smakiem. Lawenda z dodatkiem rozmarynu pasuje do drobiu, ryb, ryżu a nawet ziemniaków (jeśli chcemy przyzwyczaić się do jej smaku, najlepiej niewielką ilość lawendy utrzeć z oliwą i posmarować np. pierś kurczaka tuż przed pieczeniem). Ale UWAGA! suszona lawenda ma silniejszy smak i aromat niż świeża, dlatego poza sezonem stosujemy łyżeczkę suszonych zamiast łyżki świeżych kwiatów.

Możemy dodać ją do dressingów przeznaczonych do sałatek z letnich warzyw (mieszamy np. z oliwą, czosnkiem, miodową musztardą i sokiem z cytryny); świeżymi kwiatkami posypujemy sałatki tuż przed podaniem. Stosujemy ją do marynowania mięsa na grilla (np. do karkówki), świeże lawendowe listki możemy dorzucić np. do mięsnych gulaszy.

Ciekawym pomysłem jest używanie lawendowej soli, która lekko aromatyzuje przyprawiane potrawy: 2-3 świeże gałązki lawendy kroimy na kawałki, wkładamy do słoika, wsypujemy 250 g soli gruboziarnistej. Szczelnie zamykamy i potrząsamy. Odstawiamy na 2 tygodnie.
Przyda nam się także do deserów, lodów, słodkich wypieków oraz owocowych przetworów. Latem z jej dodatkiem przygotujemy doskonałe morelowe i brzoskwiniowe konfitury (na 1 kg owoców potrzebujemy 2-3 łyżki suszonej lawendy, którą dodajemy pod koniec gotowania).

 

Kolendra

 

Kolendra wykazuje korzystne działanie na układ krążenia oraz utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, jest pomocna w profilaktyce miażdżycy oraz chorób serca. Wspomaga apetyt oraz chroni przed nowotworami jelita grubego. Lecznicze działanie kolendry zyskało uznanie, ponieważ ma ona silne działanie oczyszczające organizm.

Właściwości kolendry pomocne są przy dietach wspomagających odtruwanie organizmu.

Ziarenka kolendry można wykorzystać po uprzednim zaparzeniu ich wodą, często z dodatkiem miodu i cytryny. Napar z nasion kolendry pomaga w problemach trawiennych i wzdęciach.

Co dobrego z dodatkiem kolendry

Kolendry używa się również jako przyprawy. Dodaje się jej liście pod koniec gotowania dla zachowania jej aromatu. Można dodać ją do sałatek, serka wiejskiego i jogurtu oraz dań bielonych mlekiem kokosowym, doprawionych imbirem, pomarańczą i startą skórką z limonki. Doskonale pasuje do dań z czarnej fasoli, ciecierzycy i soczewicy, risotta, pieczonych batatów i bakłażana.

Można użyć kolendry nie tylko do dań wytrawnych, ale także do koktajli (np. ze szpinaku, imbiru, cytryny i banana), soków oraz do słodkich deserów: lodów i wypieków, np. do piernika, ciasta marchewkowego, domowego pieczywa.

 

Bożenna Kaczmarek

Instruktor ds. ogrodniczych

Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

 

Galeria