Nielegalni lokatorzy na działkach. Nie bądźmy obojętni! - 24.02.2022

2402.2022

Działki w ROD powinny być miejscem wypoczynku, prowadzenia upraw ogrodniczych, terenem który wpływa na poprawę standardów ekologicznych otoczenia. W ten obraz nie wpisują się działki nielegalnie zamieszkiwane przez osoby bezdomne. Niestety często efektem takiej sytuacji są pożary, kradzieże, zdarza się, że ginie człowiek. PZD apeluje  do zarządów ROD i wszystkich działkowców o reagowanie na łamanie prawa w ogrodach działkowych.

Zakaz zamieszkiwania na działce w rodzinnym ogrodzie zapisany został w Ustawie o ROD (art. 12). Niestety często jest on łamany. Zimą – choć nie tylko o tej porze roku – w niektórych altanach w ogrodach działkowych mieszkają ludzie bezdomni. Nieostrożne ogrzewanie, czy gotowanie w altanie może być przyczyną pożaru. Zawsze powoduje on znaczne straty materialne, bywa że ponoszą je także użytkownicy sąsiednich działek. W lutym straż pożarna walczyła z ogniem m.in. w ROD w Gorzowie, Koszalinie i Wrocławiu. W ogrodzie położonym w stolicy Dolnego Śląska doszło do tragedii. W altanie zamieszkiwanej przez trzech mężczyzn wybuch butli z gazem spowodował pożar, który jeden z mężczyzn przypłacił życiem.

Nielegalni mieszkańcy ROD, to często ludzie nadużywający alkoholu. W jednym z toruńskich ROD w brutalny sposób została zamordowana kobieta zamieszkująca z partnerem w jednej z altan. Z relacji sąsiadów wynika, że było to miejsce, w którym nagminnie, o różnych porach dochodziło do alkoholowych spotkań. Tragedia wydarzyła się właśnie po jednym z nich. Z ogrodami działkowymi wiąże się też głośna ostatnio sprawa zabójstwa matki i córki z Częstochowy, o co podejrzewany jest ich sąsiad z ogrodu działkowego, mieszkający nielegalnie w altanie.

Przestrzeganie prawa w ROD

Polski Związek Działkowców ocenia, że wielu tragicznym wydarzeniom można zapobiec nie będąc obojętnym na to, co dzieje się w ogrodzie. Apeluje do zarządów ROD o sprawowanie rzeczywistej pieczy nad powierzonymi im decyzją WZ ogrodami i monitorowanie, czy przestrzegany jest Regulamin ROD, w tym par. 7 zakazujący zamieszkiwania na działce w ROD. Przymykanie oczu na takie sytuację może stanowić zagrożenie dla innych użytkowników działek. Zgodnie z par. 22 Regulaminu to zarząd ROD jest obowiązany do działań na rzecz bezpieczeństwa w ogrodzie.

Niestety opisywane sytuacje bardzo negatywnie wpływają też na wizerunek rodzinnych ogrodów działkowych w opinii społecznej.

Dlatego ważne i bezcenne jest też wsparcie zarządów przez wszystkich działkowców. Szybkie reagowanie na podejrzane sytuacje na działce u sąsiada: ślady włamania, zamieszkiwania na niej, czy zauważenie nieznanych osób kręcących się po działkach lub alejkach może zapobiec kradzieży, pożarowi, a czasem prawdziwemu ludzkiemu dramatowi.

Obywatelskie zaangażowanie

O skuteczności takiego obywatelskiego zaangażowania świadczy na przykład sytuacja z Góry w woj. lubuskim, gdzie policja otrzymała zgłoszenie, że w ogrodzie działkowym zauważono podejrzanie zachowującego się mężczyznę, który wszedł do jednej z altan. Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku mieszkańca Góry, który właśnie włamał się do altany i wynosił łupy. W Pabianicach jeden z działkowców zaalarmował policję, że w ROD znajduje się prawdopodobnie włamywacz. Funkcjonariusze ujęli złodzieja, bo działkowiec wykonał kolejny telefon wskazując, w jakim kierunku ucieka.

Przypomnijmy, że niepokojące sytuacje można zgłaszać zarządowi ROD, a w przypadku podejrzenia, że konieczna jest szybka interwencja policji – najlepiej zadzwonić pod numer 112.

 

LS

 

Galeria