Dokarmianie ptaków zimą - 21.12.2021

2112.2021

Zaczęła się zimowa pora roku. Dla wielu zwierząt jest to bardzo trudny okres z uwagi na utrudniony dostęp do pożywienia. Wiele ludzi dokarmia w tym okresie zwierzęta. Przed podjęciem takich działań należy pamiętać o kilku zasadach:

 1. Decyzji o dokarmianiu zwierząt nie należy podejmować pochopnie, musi ona zostać podyktowana trudnymi warunkami atmosferycznymi np. dużym mrozem i obfitymi opadami śniegu.
 2. Dieta zwierząt, które chcemy dokarmiać musi być urozmaicona, ale przede wszystkim zdrowa. Należy pamiętać o tym, żeby podawać zwierzętom jedzenie zbliżone do tego, którym żywią się w naturze.
 3. Zwierzętami najczęściej dokarmianymi przez działkowców są ptaki. Przylatują w okolice altan działkowych, licząc na wystawione dla nich jedzenie. Dokarmianie należy prowadzić regularnie, gdyż ptaki szybko się przyzwyczajają do miejsca spożywania przygotowanego przez ludzi jedzenia. Poszukiwanie pożywienia na mrozie pochłania bardzo dużo ich energii, dlatego przerwa w dostarczaniu pokarmu może być dla ptaków niebezpieczna.
 4. Dokarmianie ptaków należy zacząć dopiero wtedy, kiedy duża pokrywa śnieżna uniemożliwia im samodzielne żerowanie. Natomiast zakończenie dokarmiania powinna nastąpić przed końcem kwietnia – wraz z nadejściem wiosny.
 5. Dokarmianie ptaków najlepiej prowadzić w karmnikach, których wielkość powinna być dostosowana do wielkości ptaków. Karmnik można zrobić samemu lub zakupić w sklepie.
 6. Karmnik powinien być tak zbudowany, aby zabezpieczał pokarm przez rozwiewaniem i rozsypywaniem. Powinien być zadaszony i wyposażony w ruchomą podkładkę, na której będzie umieszczane pożywienie, a którą można wyjmować w celu posprzątania.
 7. Karmnik powinien znajdować się w bezpiecznym miejscu, do którego utrudniony dostęp będą miały drapieżniki (koty). Należy go solidnie zamocować, aby nie spadł podczas wiatrów i opadów.
 8. Nie należy karmić ptaków na zapas. Ilość wykładanego pożywienie powinna być dostosowana do ilości odwiedzających ptaków. Takie działanie ochroni pokarm przez zamarzaniem.
 9. Pokarm dla ptaków powinien być naturalny – nie przetworzony przez człowieka. Do karmników można wsypywać: kasze, płatki owsiane, ziarna słonecznika, dyni, orzechy oraz suszone owoce. Ptaki lubią też tłuszcz zwierzęcy (słoninę i łój) z którego robi się zimowe kule. Kula nie powinna wisieć dłużej niż 2 – 3 tygodnie, gdyż zjełczeje.
 10. Ptaków nie należy karmić produktami solonymi np. solonymi orzeszkami. Nie należy im również podawać produktów pęczniejących w przewodzie pokarmowym (nie ugotowany pęczak czy kasza).
 11. Istnieje wiele roślin, które są atrakcyjnym pokarmem dla ptaków. Należą do nich: berberys, cis, jałowiec, czarny bez, jarzębina, głóg, drzewa iglaste czy winobluszcz.

 

mgr Blandyna Łubkowska

redaktor współpracujący z miesięcznikiem „działkowiec”

 

 

 

 

Bar dla skrzydlatych gości.

Ptaki, które zostają u nas na zimę powinny sobie poradzić dopóki nie wszystko jest zamarznięte, a na krzakach są zasuszone owoce. Jeżeli mróz trwa długo nie zapominajmy o nich.

Nie wykładajmy w karmiku okruchów chleba. Może on zaszkodzić ptakom jeżeli zamoknie lub spleśnieje. Produkty solone, kasze nieugotowane są dla ptaków szkodliwe. Kasza nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym co może doprowadzić do śmierci ptaka. Zaopatrzmy się w ziarna słonecznika łuskanego lub w łupinie, ptaki nie pogardzą też orzechami włoskimi i laskowymi. Dla sikorek przygotujmy kawałek słoniny surowej (nie solonej i nie wędzonej).

Karmik – co powinno się w nim znaleźć.

Możemy kupić gotową mieszankę ziaren w sklepie, lub samemu wymieszać pszenicę, owies, kukurydzę, suszone owoce, ziarna siemienia i słonecznika. Ziarna nie mogą być wilgotne, dlatego karmik powinien mieć daszek, który chroni przed deszczem lub śniegiem. Smaczna huśtawka, którą możemy zawiesić na drzewie.

Rolkę po ręcznikach papierowych lub po folii smarujemy grubą warstwą smalcu i obtaczamy w ziarnach. Przez rolkę przewlekamy gruby sznurek i zawieszamy na gałęzi .Taka huśtawka sprawdzi się w mroźne dni. Gdy pada deszcz lub śnieg nie zda egzaminu ponieważ szybko przemoknie.

Karmik z plastikowej butelki.

Butelkę należy dokładnie umyć, wysuszyć i napełnić ziarnem, zakręcić, zamocować sznurek.  Dolnej części wyciąć otwory po przeciwnych stronach na różnych wysokościach. Przełożyć przez nie drewnianą łopatkę lub łyżeczkę, otwór poszerzyć. Na podstawkę będą stopniowo wysypywać się ziarenka dla ptaków.

Szaszłyki dla skrzydlatych gości.

Na gruby sznurek nawlekamy kawałki jabłek na przemian ze słoniną, taki smakołyk zawieszamy na gałęziach.

Kubeczek dla sikorek.

Do kubka po jogurcie wlewamy przestudzoną roztopioną słoninę wymieszaną z ziarnami. Zanim wystygnie zatapiamy w niej sznurek. Taki rarytas zawieszamy w karmiku lub na gałęziach.

Karmik z doniczki.

W doniczce i podstawce wycinamy cztery otwory przewlekamy przez nie sznurki za pomocą węzełków mocujemy podstawkę nad doniczką, utworzy ona daszek. Doniczkę napełniamy ziarnem. Jest to pomysł na karmik z daszkiem.

 

 

Bożenna Kaczmarek

Instruktor ds. ogrodniczych

Galeria