Jesień na działce - 23.11.2021

2311.2021

Jesień na działce to czas wzmożonej pracy. Musimy przygotować rośliny ogrodowe, trawnik, drzewa, krzewy do zbliżającej się zimy. Dobrze przygotowana działka na zimę, wiosną odrodzi się w lepszej kondycji.
Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu trawnika z liści i gałęzi. Skoszoną trawę, liście można kompostować. Ostatnie koszenie trawy powinno przypaść na koniec października i listopad, przed pierwszymi przymrozkami. Trawy nie kosimy zbyt nisko ponieważ zimą może przemarznąć.
Jesienne liście możemy wykorzystać też w inny sposób. Na każdej działce, między krzewami lub drzewami w zacisznym miejscu można uformować stertę, której nie będzie rozwiewał wiatr. Może znajdzie w niej schronienie jeż. To również schronienie dla pająków, owadów i innych bezkręgowców, które stanowią pokarm dla wiosennych ptaków.

Taki domek też może być ciekawym mieszkaniem dla jeża.
Ważną czynnością jest jesienne nawożenie działki. Trzeba się postarać aby dostarczyć roślinom potrzebnych do prawidłowego rozwoju pierwiastków, związków chemicznych, substancji zawartych w oborniku, nawozach mineralnych lub w kompoście.
Zadbajmy o prawidłowe przygotowanie gleby jesienią, nie pozwólmy jej wyschnąć. Ściółkowanie jest czynnością, która zapobiega przesuszeniu. Okrywając glebę wokół łodygi rośliny korą, trocinami, iglastymi gałązkami lub liśćmi pomagamy utrzymać odpowiednią wilgoć i temperaturę gruntu. W ten sposób zapobiegniemy również rozwojowi chwastów.
Nie wszystkie rośliny będą mogły spędzić zimę w gruncie, gdyż dla części z nich niskie temperatury są zabójcze. Gatunki pochodzące z cieplejszego klimatu nie przetrwają mrozów, nawet pod okryciem, dlatego przed zimą trzeba wykopać ich cebule, bulwy lub kłącza i przechować do wiosny w odpowiednim pomieszczeniu. Prace należy jednak dobrze zaplanować, gdyż nie wszystkie rośliny wykopuje się w tym samym czasie. Do wykopywania roślin nie zimujących w gruncie powinniśmy przystąpić już we wrześniu-październiku.
Pozostałe, które są wrażliwe na mróz, ale mogą zimować w gruncie, należy odpowiednio zabezpieczyć.
Jesienią przycinamy krzewy np. malin i cisa. Czynność ta pozwoli usunąć obumarłe gałązki, które pod naporem śniegu mogłyby doprowadzić do połamania zdrowych części lub stać się przyczyną rozwoju chorób. Stare, zdeformowane, uszkodzone pędy usuwamy u roślin, które kwitną wczesną wiosną na ubiegłorocznych pędach, cięcie ma charakter sanitarny.
Jesienne prace porządkowe to też zadbanie o narzędzia ogrodowe. Zanim zamkniemy je w pomieszczeniu gospodarczym na czas zimy należy je przede wszystkim dokładnie oczyścić. Ze szpadli, łopat czy grabi należy usunąć resztki ziemi oraz roślin. Warto także je naoliwić. Podobnie należy postąpić w przypadku elektronarzędzi ogrodniczych. Podkaszarkę i kosiarkę dokładnie oczyścić z trawy. Elektronarzędzia ogrodnicze w trakcie zimy należy przechowywać w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Warto zabezpieczyć je przykrywając pokrowcami, co ograniczy osiadanie kurzu i zabrudzeń na ich powierzchni. Dobrym pomysłem jest również zaostrzenie noży kosiarki czy sekatorów, aby były gotowe na przyszły sezon.


Bożenna Kaczmarek
Instruktor ds. ogrodniczych
Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria