Palisz śmieci na działce? Dron cię namierzy - 04.10.2021

0410.2021

Przyszła jesień, a wraz z nią powrócił problem spalania zielonych odpadów na działkach i w ogródkach. Do akcji wkroczył więc dron strażników miejskich, który takich palaczy namierza bez trudu. Przekonał się o tym ostatnio działkowicz ze Stogów.

Spalanie odpadów zielonych - liści, gałęzi czy trawy - jest zakazane. Takie odpady na terenie ogródków działkowych trzeba kompostować. Ciągle jednak wiele osób o tym zapomina i zamiast do kompostownika, wrzuca pozostałości roślin do ogniska, za co grozi 500 zł mandatu.

Wraz z nadejściem jesieni problem się nasilił. Do akcji wkroczył więc dron Straży Miejskiej w Gdańsku, który z łatwością namierza działkowych palaczy, bo pozwala na sprawdzenie dużego obszaru w krótkim czasie.

Przekonał się o tym ostatnio pewien działkowicz ze Stogów. W związku z kilkoma sygnałami o spalaniu i podrzucaniu tam śmieci, ekopatrol strażników postanowił skontrolować teren tamtejszych ogródków działkowych.

- Podczas kontroli z użyciem drona, mundurowi zauważyli zadymienie na jednej z działek. Okazało się, że jej właściciel spalał odpady zielone. Funkcjonariusze ukarali go mandatem i kazali mu ugasić ognisko - informuje Marta Drzewiecka, rzeczniczka SM Gdańsk.

Przyłapani na - nomen omen - gorącym uczynku, funkcjonariuszom często tłumaczą się niewiedzą i nieznajomością przepisów. Te obowiązujące na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych określa regulamin uchwalony przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców.

Zielone odpady na działce do kompostownika, w domu do pojemnika bio

Zgodnie z nim każda działka musi być wyposażona w kompostownik.

  • Ponadto członek Polskiego Związku Działkowców ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności te pochodzące z części roślin. Dodatkowo działkowcom i innym osobom przebywającym na obszarze ogródków działkowych zabrania się spalania na terenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych - wskazuje Drzewiecka.
    Ten zakaz dotyczy też właścicieli domków jednorodzinnych z ogrodami. W ich przypadku pozostałości z prac ogrodniczych powinny trafić do pojemnika z odpadami bio.

 

Źródło: www.m.trojmiasto.pl/wiadomosci

Galeria