20 maja – światowy dzień pszczoły - 17.05.2021

1705.2021

Zmiany klimatu, nagminnie stosowane pestycydy oraz pasożyty pszczół sprawiają, że wymierają owady zapylające na całym świecie. 20 maja br. zwracamy szczególną uwagę na pszczoły miodne, ale nie zapominamy o pszczołach dzikich, trzmielach oraz innych owadach zapylających. Gdyby nie te pracowite owady, nie zebralibyśmy owoców i warzyw m.in.: borówek, czereśni, wiśni, brzoskwini, moreli, gruszek, jabłek, śliwek, agrestu, jeżyn, malin, porzeczek, winogron, poziomek, truskawek, arbuzów, melonów, żurawiny, bakłażanów, bobu, brokułów, brukselki, cebuli, cukinii, dyni, kabaczków, fasoli, grochu, gryki, kalafiora, kapust, marchwi, pomidorów, ogórków, papryki, pietruszki, rzeżuchy, rzodkiewki, selerów, słonecznika i wielu, wielu innych.  

Jak pomóc pszczołom? Trzeba wysiewać i sadzić rośliny dające pożytek pszczołom przez cały sezon, czy to w postaci nektaru, czy pyłku. Kwitnące rośliny ozdobne oraz użytkowe obowiązkowo sadzimy na działce, łąki kwietne zakładamy na terenach ogólnych ogrodu i ukwiecamy balkony w naszych mieszkaniach i domach.

 

W sklepach ogrodniczych można kupić gotową mieszankę roślin miododajnych. Można również kupić nasiona i cebulki wybranych, rodzimych roślin. Każda posadzona roślina kwitnąca o pojedynczych płatkach da pożytek pszczołom. Zachęcam do zapoznania się z prezentacją nt. Rośliny działkowe dające pożytek pszczołom:

https://drive.google.com/drive/folders/1uj5yDMM0-6PoUk3fj0aZCjDdYukAFgyv

Nie pal ognisk, liści i traw! Ogień niszczy miejsce gniazdowania i kryjówki wielu owadów, które zakładają gniazda w ziemi. Niektóre dzikie pszczoły i trzmiele żyją w jamkach ziemnych, dlatego ogień, jak i częste przekopywanie, niszczą ich siedliska.

Pozostaw dzikie rośliny. Nie trzeba likwidować wszystkich chwastów. Każda roślina  ma znaczenie. Kępka krwawnika pospolitego, żywokostu lekarskiego, bluszczyku kudrybanka lub mniszka pospolitego przyciągną na grządkę warzywną owady zapylające. 

Zamontuj poidełko. Wystarczy naczynie z wodą i kamykami lub mchem albo patykami, na których owady będą mogły przysiąść, aby napić się wody.

                                

 

Nie używaj chemicznych środków ochrony roślin! Wykorzystaj wszystkie możliwe sposoby zmniejszenia liczebności szkodników. A jeśli zabieg chemiczny jest naprawdę konieczny, należy wykonać go środkami selektywnymi i po zakończeniu oblotu przez pszczoły.

                                

 

Świadome zakupy. Wybierajmy produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych, wolnych od GMO, ponieważ prowadzą one produkcję nie zagrażającą pszczołom i przyjazną środowisku. Wybierajmy produkty lokalne, których transport jest znacznie krótszy i nie zanieczyszcza nadmiernie środowiska. Wybierajmy żywność wyprodukowaną na terenie Unii Europejskiej, gdzie nie stosuje się zakazanych i szkodliwych środków ochrony roślin.

 

Kupujmy miód od certyfikowanych i sprawdzonych lokalnych rolników. Unikajmy miodów z etykietą „z poza Unii Europejskiej”. Sporo miodu pochodzi z Chin, gdzie  stosowane są różne chemiczne środki ochrony.

 

Budujmy ekohotele! Domki dla dzikich zapylaczy to nie moda, tylko konieczność. Stwórzmy pożytecznym owadom oazę spokoju. Zachęćmy swoim działaniem innych, ponieważ bez pszczół nie ma życia.

                                  

 

Na terenie ogólnym ogrodu załóżmy pasiekę. Prawie w każdym ogrodzie znajdzie się doświadczony pszczelarz, a poza tym, pszczelarstwa można się nauczyć. Korzyści z posiadania wspólnej pasieki są nieocenione.

                                  

Adoptuj pszczołę! To akcja społeczna Greenpeace, dzięki której budujemy Polskę przyjazną zapylaczom, poprzez tworzenie dla nich Sieci Życia.  Więcej o akcji na :

https://adoptujpszczole.pl/

 

 

Tekst i zdjęcia:

Jadwiga Brzozowska

OP PZD Rzeszów

Galeria