Wiosna ach to TY… - 24.03.2021

2403.2021

Kalendarzowa wiosna już stała się faktem, ale nie tylko data w kalendarzu obwieściła wiosnę- mamy też jej zwiastuny w przyrodzie. Spotykamy już kwitnące krokusy, nieśmiało przebijają się wczesne tulipany ,nie mówiąc o przebiśniegach, rannikach czy ciemiernikach które są już w pełni kwitnienia. Jednak nie tylko byliny zwiastują wiosnę , niektóre krzewy też już są gotowe cieszyć nas swoimi kwiatami nawet przed rozwojem liści.

Krzewy kwitnące przed rozwojem liści swoje pąki kwiatowe zawiązują już jesienią, ale aby zakwitły potrzebują przejścia okresu niskich temperatur( przemrożenia), a wiosną czekają tylko na cieplejsze dni aby pokazać w pełni swoją krasę.

Kalina badnantska (Viburnum bodnantense) krzew, który przy niezbyt mroźnych zimach zakwita już w styczniu i wygląda przepięknie ze swoimi biało-różowymi kwiatami zebranymi w główkowate kwiatostany, a do tego są pięknie intensywnie pachnące. Krzew ten ładnie komponuję się z forsycją i oczarami.

Bardzo wcześnie, (niektóre gatunki kwitną nawet późną jesienią) kwitnie oczar (Hamemalis sp). Jak sama  nazwa sugeruje, że swoim pięknem oraz zapachem nas oczaruje. Oczary rosną powoli, dobrze mieć je na swojej działce- pięknie komponują się z innymi niewielkimi krzewami.

Jedna z pierwszych zakwita też wierzba Iwa – (Salix caprea) – jej prześliczne bazie są niekwestionowanym znakiem wiosny oraz ozdobą stroików wielkanocnych, bez bazi nie ma Wielkanocy.

W tym samym okresie rozwijają się pylące męskie kwiatostany leszczyny pospolitej (Corylus avellana ).Malutkie kwiaty żeńskie koloru czerwonego, są ledwie zauważalne i to z nich po zapyleniu mamy pyszne orzechy laskowe. Sadząc leszczynę na działce należy pamiętać o regulaminowej odległości (5 m )od granicy działki).

Krzewem dorastającym do rozmiarów drzewa jest dereń jadalny (Cornus mas)– gdy on  kwitnie to możemy mieć pewność ze zima już za nami. Pojedyncze kwiaty derenia jadalnego są małe, niepozorne koloru zielono-żółtego, ale ponieważ są zebrane w pęczki to pięknie wyglądają na gołych gałązkach. Z owoców derenia można robić przetwory, a dereniówka nie ma sobie równych .

Wawrzynek wilcze łyko (Daphne mezereum) niski krzew powoli rosnący o ślicznych fioletowych kwiatach rozwijających się na gołych pędach – są też odmiany o kwiatach białych. Jeden z niewielu krzewów rosnących na glebach wapiennych (pH zasadowe). Trzeba jednak pamiętać że jest to roślina trująca -  nazwa wawrzynek wilcze łyko trochę zniechęca- (wilk nie kojarzy się dobrze, przecież zjadł babcię Czerwonego Kapturka), ale podczas kwitnienia, a potem owocowania swoim wyglądem rekompensuje złą sławę. Krzew bardzo odporny na mrozy, ale tam gdzie są dzieci na działce lepiej nie sadzić i nie ryzykować zatrucia.

Bardzo popularną łatwą  w rozmnażaniu i uprawie jest Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia). Krzew ma zastosowanie jako nasadzenia w grupach lub jako żywopłot. Wczesną wiosną w czasie kwitnienia pięknie rozświetla otoczenie mnóstwem żółtych kwiatków. Doskonale znosi cięcie i formowanie.

Troszkę później zakwita Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) - niski rozłożysty krzew ozdobno-użytkowy, kwiaty w kolorach od żółtego przez pomarańczowy do czerwonego wyglądają przepięknie. Mankamentem są ostre ciernie na pędach, ale ta cecha jest przydatna jeżeli posadzimy pigwowiec wzdłuż ogrodzenia traktując to jako żywopłot ochronny. Wymaga gleb bogatych w wapń. Jesienią ozdobą są owoce –żółte ,,jabłuszka” które też doskonale nadają się na przetwory (zawierają dużo witaminy C, więcej niż cytryna), a pigwówka nie ustępuje dereniówce.

Jak już wspomniałam krzewy kwitnące przed liśćmi potrzebują przejścia okresu niskich temperatur , a jak już przeszły i ,,otrzymają” odpowiednie warunki - mogą kwitnąć. A więc jeżeli chcemy mieć wcześnie kwitnące okazy należy po prostu ściąć gałązki z zawiązanymi pąkami i wstawić do wazonu , a po kilku dniach będziemy cieszyć się i podziwiać rozwijające się kwiaty na gałązkach.

Marianna Hukała-Niemczuk

Starszy Insruktor ds. Ogrodnictwa

Okręg Pomorski PZD w Gdańsku

Zdjęcia: Marianna Hukała-Niemczuk

Galeria