Ptaki na mojej działce - 20.01.2021

2001.2021

Pomimo wielu obaw, że nas ominie w końcu i do nas zawitała zima. Miejscami napadało tyle śniegu, że mogliśmy przypomnieć sobie z sentymentem te dawne zimy naszego dzieciństwa, niezwykle mroźne, długie i śnieżne.
Oczywiście śnieg spowodował wiele kłopotów na drogach i chodnikach, znowu trzeba było odśnieżać samochody i płukać buty białe od soli, ale na pewno ogromnie ucieszył rwące się do sanek dzieci i przede wszystkim amatorów ptasich obserwacji.

Na te 4 białe dni bardzo czekałam, ponieważ gdy jest ciepło ptaków raczej nie powinno się dokarmiać, a nawet jak czasem coś im wbrew tej zasadzie sypnę, to i tak za wiele ich nie przyleci. Natomiast gdy śnieg przykryje ziemię i odetnie im dostęp do pokarmu, wtedy chętnie zlatują się do karmnika.
Pamiętajmy o tym, że ptaków nie karmimy chlebem ani kuchennymi odpadkami, a karmą dla nich przeznaczoną. Większość z nich to łuszczaki, a więc mogą to być ziarna słonecznika, które lubią najbardziej, orzechy arachidowe niesolone, orzechy laskowe i włoskie, gotowe karmy dla ptaków (ja kupuję je na Allegro w 20-kilogramowych zestawach), kule tłuszczowe dostępne w Lidlu i w sklepach internetowych, a dla kosów i kwiczołów jabłka. Można powiesić w ogrodzie słoninkę, najlepiej mieloną w sznurkowej siatce, z której skorzystają niemal wszyscy ptasi goście, łącznie z sójkami i dzięciołami. Ptaki potrzebują też wody, za każdym więc pobytem na działce uzupełniam ją lub odmrażam, tak aby choć przez jakiś czas była dostępna.
Dla mnie obecność ptaków w ogrodzie jest bezcenna, te ich wdzięczne trele, to jak kłócą się między sobą lub kiedy latają jak oszalałe, kiedy otwieram furtkę ogrodu. Zachęcam Państwa do wysłuchania się w te odgłosy, do zauważania że ptaki są wokół nas, do niesienia im pomocy i do fotografowania, bo to jest na prawdę ogromna frajda.

Zachęcam do obejrzenia wykonanych przeze mnie w ciągu zaledwie 3 dni zdjęć najciekawszych gości mojego ogródka. Pobawiłam się nimi trochę i teraz przypominają obrazki malowane akwarelami.
Pamiętajcie o ptakach, a one zostaną w ogrodzie by w okresie wiosenno-letnim pomóc nam zwalczać różnorakie szkodniki i uprzyjemniać nam pobyt na działce swoją obecnością.


Anna Nowakowska

Instruktor Okręgowy SSI

ROD "Janowo" w Rumi

Galeria