Co warto wiedzieć o COVID-19 - 2.11.2020

0211.2020

 

COVID-19 ogólne informacje

W dniu 11.03.2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię choroby COVID-19, co oznacza, że koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się na całym świecie. W dniu 12.03.2020 r. w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a następnie 20.03.2020 r. ogłoszono stan epidemii SARS-CoV-2, który należy do grupy betakoronawirusów i jest bardzo zbliżony do SARS-CoV odpowiedzialnego za epidemię ostrego zapalenia płuc, które pojawiło się w listopadzie 2002 r. Koronawirus SARS-CoV-2 należy do tego samego typu wirusów co SARS I MERS. SARS-CoV-2 odpowiedzialny jest za wywoływanie choroby COVID-19.

Możliwość zakażenia się COVID-19

Zakażenie korona wirusem COVID-19 występuje u ludzi w każdej grupie wiekowej. Jednak najcięższy przebieg choroby występuje u osób starszych, u których rozpoznano wcześniej choroby przewlekłe np. cukrzycę, zaburzenia neurologiczne, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby układu oddechowego  oraz zaburzenia odporności. Analiza zachorowań pokazuje, że częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Natomiast najmniejszy współczynnik zachorowań zaobserwowano u dzieci (0k. 1-2% wszystkich przypadków).

Żywotność koronawirusa

Jego przetrwanie zależy od kilku czynników: temperatury, wilgotności, obecnej sytuacji, w których może przetrwać, a nawet promieniowanie UV. W temperaturze 4 oC wirus może przeżyć nawet do 4 tygodni(niższe temperatury pomagają w utwardzeniu ochronnej powłoki, która otacza cząsteczki wirusa, a to z kolei pozwala mu przetrwać wystarczająco długo). W temperaturze 12 o C wirus może przeżyć 10 dni. W temperaturze pokojowej, czyli 20-22 oC wirus może przeżyć 2 dni (dłużej, jeśli są sprzyjające warunki, czyli jest sporo materiału biologicznego) W temperaturze 30 oC wirus będzie żył krótko około 1 dzień.

Zalecane środki ostrożności.

Utrzymywanie odległości między osobami min. 1,5-2 m. Stosowanie ochron dróg oddechowych, ochrony oczu. Częste dezynfekowanie rąk, twarzy, klamek, poręczy i różnych uchwytów ogólnie dostępnych. Stosowanie rękawic ochronnych.

 

Jarosław Parus

Wiceprezes Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

Galeria