Czy córka może nabyć działkę po zmarłym ojcu, gdy posiada już inną działkę w ROD?

3001.2019

Zgodnie z art. 38 ustawy o ROD, w przypadku śmierci działkowca - niepozostającego w związku małżeńskim, prawo do działki mogą nabyć osoby bliskie, tj. dzieci (synowie, córki), wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia (art. 2 pkt 8 ustawy o ROD).

W celu nabycia prawa do działki po zmarłym działkowcu jedna z ww. osób powinna złożyć do zarządu ROD wniosek o zawarcie umowy dzierżawy działkowej. Wniosek powinien zostać złożony w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca.

Po upływie 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca, zarząd ROD powinien przystąpić do rozpatrywania wniosków. W przypadku złożenia wniosków przez kilku uprawnionych, o ustanowieniu prawa do działki powinien rozstrzygnąć sąd w postępowaniu procesowym. Natomiast, w przypadku, kiedy wpłynął jeden wniosek o zawarcie umowy dzierżawy działkowej, zarząd powinien sprawdzić, czy pochodzi on od osoby uprawnionej. Jeżeli tak, to powinien zweryfikować, czy w stosunku do danej osoby zachodzą przesłanki przyznania działki.

Jedną z przesłanek, którą osoba ubiegająca się o działkę musi spełniać, aby zostać działkowcem, jest nieposiadanie prawa do działki w ROD (art. 27 ust. 2 ustawy o ROD). Zatem, córka, która jako jedyna złożyła wniosek o nabycie prawa do działki po zmarłym ojcu, będzie mogła uzyskać prawo do jego działki, gdy w dniu rozpatrywania wniosku o ustanowienie prawa, nie miała tytułu prawnego do innej działki ogrodowej.

[MAP]

Galeria