Ogrody bez ognia
2809.2018
Przypominamy, że zgodnie z regulaminem ROD (§68 pkt. 5) w ogrodach działkowych obowiązuje całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych oraz że działkowców obowiązuje także prawo miejscowe ustanawiane przez gminy, a których większość podjęła uchwały o całkowitym zakazie spalania na ich terenie. Dlatego rozpalanie ognisk w miastach grozi grzywną co najmniej 500 zł.
Ogień niszczy życie
W ogrodach działkowych wciąż panuje mit o przewadze spalania resztek roślinnych nad kompostowaniem. Taka teza nie ma uzasadnienia z tego względu, że spalając pozostałości roślin, w popiele można odzyskać tylko niektóre składniki mineralne, niszcząc całkowicie życie mikrobiologiczne oraz cenne związki i połączenia organiczno-mineralne odpowiedzialne za postawanie próchnicy glebowej, która z kolei wpływa na powstawanie struktury gruzełkowatej gleby oraz decyduje o jej żyzności.
Wypalanie traw oraz rozpalanie ognisk ma niszczący wpływ na środowisko i zachowanie życia mikrobiologicznego w glebie. Poza tym unoszący się ze spalanych materiałów dym wprowadza do atmosfery dodatkowe pyły i zanieczyszcza powietrze, co bezsprzecznie szkodzi zdrowiu nas wszystkich.
Odpady zielone w ROD
Powszechnie wiadomo jak najlepiej wykorzystać materię organiczną powstającą na terenie działek ogrodniczych. Zgodnie z §42 regulaminu ROD, działka musi być wyposażona w kompostownik, a każdy działkowiec ma obowiązek kompostowania odpadów pochodzenia organicznego.
Produkcja własnego nawozu organicznego jest uzasadniona ekonomicznie. Z jednej strony ze względu na pozyskanie całkowicie za darmo jednego z najlepszych nawozów organicznych jakim jest kompost, z drugiej zaś ze względu na ograniczenie produkcji odpadów zielonych, za których wywóz płaci cała społeczność działkowców. Należy przypomnieć, że §68 pkt. 2 regulaminu ROD zabrania wyrzucania do pojemników na śmieci, części roślin oraz niepochodzących z działki odpadów komunalnych.
Anna Ewa Michowska, instruktor ds. ogrodnictwa Okręg w Lublinie