Porady ogrodnicze na maj

1305.2015

Majowa susza Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo posadzonych roślin oraz na glebach lekkich. Rośliny należy podlewać stosując 5 l wody pod krzew i 10 l wody pod drzewko. Wokół roślin warto uformować z ziemi misę ułatwiającą podlewanie.

Siew warzyw Wysiew ogórka i innych dyniowatych oraz fasoli, które są gatunkami ciepłolubnymi, wykonujemy, gdy nie ma już ryzyka przymrozków, do ziemi ogrzanej i niezbyt wilgotnej. Lepiej opóźnić wysiew, niż siać nasiona w zimną i wilgotną glebę, co może znacznie spowolnić i zmniejszyć wschody. Na początku maja wysiewamy ostatnią partię wiosennych rzodkiewek. Od początku maja wysiewamy odmiany marchwi i buraków na zbiór letni i jesienny oraz dosiewamy koper, majeranek, cząber, kolendrę i inne zioła. W drugiej połowie maja wysiewamy kukurydzę.

Ślimaki bez skorupki Potrafią błyskawicznie zjeść wysadzoną sałatę lub kapustę, a w późniejszym okresie prawie wszystko, co wyrośnie w ogródku. Już teraz warto rozpocząć działania ograniczające ich liczebność – a jest w czym wybierać – od prostych zabiegów agrotechnicznych, stosowania barier i roślin odstraszających, po pułapki ułatwiające ich wyłapanie oraz preparaty biologiczne. Po skuteczne sposoby na ślimaki odsyłamy do „Mojego Ogródka”.

To tylko wybrane porady z cyklicznych porad ogrodniczych. Powyższe oraz wiele innych, a także informacje o zbliżającym się konkursie znajdą Państwo pod:

Porady Ogrodnicze - maj 2015